Garland US Range Garland/US Range U24-2G12L Restaurant Gas Range, 24" W with 2 Burners (1) 12" Griddle and Space Saver Oven - 114,000 BTU
MPN#: U24-2G12L
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Garland US Range U24-2G12L Accessories
Description
Garland US Range U24-2G12L Description
U Series Restaurant Range, gas, 24", (2) 32,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, cast iron top & ring grates, space saver oven, 3 position rack guides, (1) oven rack, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 114,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)U Series Restaurant Range, gas, 24", (2) 32,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, cast iron top & ring grates, space saver oven, 3 position rack guides, (1) oven rack, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 114,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)Standard Features:
- Gas regulator
- Stainless steel front and sides
- Large easy-to-use control knobs
- 6" (152mm) adj. stainless steel legs
- Stainless steel 5" (127mm) plate rail
- Large 27" (686mm) work top surface
- 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
- Stainless steel backguard, with removable stainless steel shelf
- Open storage base in lieu of oven
- Strong, keep-cool oven door handle
- 4-1/4" (108 mm) wide grease trough
- Ergonomic split cast iron top ring grates
- 32,000 Btuh/9.37 kW cast iron "H" style oven burner
- Snap action modulating oven thermostat low to 500° F
- Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
- Powerful 32,000 Btuh/ 9.37 kW 2 piece cast iron geometric open top burner
- 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style griddle burner per 12"(305mm) width of griddle
- Space saver oven w/ribbed porcelain bottom & door interior, aluminized steel top, sides and back
- 5/8" (15mm) thick steel griddle plate w/ manual hi/lo valve control, 23" (584mm) working depth surface, Standard on right, optional on left
- Additional oven racks
- Flanged deck mount legs
- Celsius temperature dials
- Piezo spark ignition for pilots on griddles
- Snap action modulating griddle control 175° to 425° F
- 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/front locking
- Low profile 9-3/8" (238mm) backguard stainless steel front and sides
- Hot top 12" (305mm) plate in lieu of two open burners, manual valve controlled w/18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" burner standard on left side
Gas restaurant series range with space saver oven. 23-5/8" (600mm) wide and 27" (686mm) deep work top surfaces. Stainless steel front, sides and 5" wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Four powerful 2 piece 32,000 Btuh/9.37 kW (Natural gas), cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle or optional hot top with cast iron "H" style burners, 18,000 Btuh/5.27 kW (natural gas), in lieu of open burners. Porcelain oven bottom and door liner. Durable heavy duty oven door w/ "keep cool" handle. Heavy cast iron "H" 32,000 Btuh/ 9.37 kW (natural gas) oven burner controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Available with storage base in lieu of oven. Note: Installation clearance reductions are applicable only where local codes permit. Gas input ratings shown for installations up to 2000 ft.,(610m) above sea level. Please specify altitudes over 2000 ft. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range U24-2G12L Certifications
NSF
NSF
Garland US Range U24-2G12L Specifications
| BTU | 32,000 BTU |
|---|---|
| Number of Burners | 1 - 2 |
| Total BTU | 16000 - 130000 |
| Quantity of Burners | 2 Burners |
| Burner Type | 32,000 BTU open burners |
| Burner Style | Grates |
| Range Base Style | Space Saver Oven |
| Certifications | NSF, NSF |
| Control Type | Manual |
| Oven Type | Space Saver |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Base | Space Saver Oven |
| Gas Type | LP, NG |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 12" Griddle |