Garland US Range Garland/US Range GFE48-8LL Restaurant Gas Range, 48" W with 8 (2) Space Saver Ovens and Manual Controls, - 272,000 BTU
MPN#: GFE48-8LL
Garland US Range GFE48-8LL Accessories
Description
Garland US Range GFE48-8LL Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (8) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, electric pilot ignition, (2) space-saver ovens, 3 position rack guides, (1) rack per oven, stainless steel front, sides, plate rail & 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 272,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 48", (8) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, electric pilot ignition, (2) space-saver ovens, 3 position rack guides, (1) rack per oven, stainless steel front, sides, plate rail & 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 272,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Standard Features:
  • Stainless steel front and sides
  • Large easy-to-use control knobs
  • Flame failure protection: all burners
  • 6" (152mm) adj. stainless steel legs
  • Stainless steel 5" (127mm) plate rail
  • Large 27" (686mm) work top surface
  • Stainless steel low profile back guard
  • Gas regulator, 1" NPT rear gas connection
  • 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
  • Spark ignition on all concealed burners (open top burners manual ignition)
Standard on Applicable Models:
  • 4-1/4" (108mm) wide grease trough
  • Strong, keep-cool oven door handle
  • Ergonomic split cast iron top ring grates
  • Two space saver ovens w/porcelain interior
  • 32,000 Btuh/ 9.38 kW cast iron "H" style oven burner
  • Snap action modulating oven thermostat low to 500° F
  • Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
  • 26,000 Btuh/ 7.61 kW 2 piece cast iron Starfire- Pro open top burner
  • 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style griddle burner per 12"(305mm) width of griddle
  • Electric spark ignition on all burners, requiring single phase 115V 60Hz or 240V 50Hz (specify) prefix GFE models
  • 5/8" (15mm) thick steel griddle plate with snap action modulating griddle control 175° to 425° F ( 79° to 218°C), 23” (584mm) working depth surface, on right; optional on left
Optional Features:
  • Additional oven racks
  • Flanged deck mount legs
  • Celsius temperature dials
  • Stainless steel back panels for backguards or range
  • 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/front locking
  • Stainless steel backguard, w/removable stainless shelf
  • Hot top 12" (305mm) plate in lieu of two open burners, manual valve controlled w/ 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" burner standard on left side
Specifications:
Gas restaurant series range with two space saver ovens. 47-1/4" (1200mm) wide and 27" (686mm) deep work top surfaces. Total flame failure protection for all burners. Stainless steel front, sides and 5” (127mm) wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Eight Starfire-Pro 2 piece, 26.000 Btuh/7.61 kW, cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle or optional hot top with cast iron "H" style burners. Porcelain oven interior with ribbed oven bottom and door. "Keep cool" oven door handle. Heavy cast iron "H" 32,000 Btuh/ 9.38kW (natural gas) oven burner controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Electrical Supply: GFE models with 115V, 60 Hz, 1 phase, 0.1 amps; 6’ (1829mm) power cord with NEMA 5-15P plug. Power cord not supplied with 240V, 50 Hz, 1 phase 0.05 amps models. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Options for Garland US Range GFE48-8LL
Backguard or salamander options
Oven options
Certified Performance Check
Electronic ignition voltage
Top options
Extended warranty
Gas type
Mounting options
What is included
Q & A
Videos
Garland/US Range GFE48-8LL Restaurant Gas Range, 48" W with 8 (2) Space Saver Ovens and Manual Controls, - 272,000 BTU
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range GFE48-8LL Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range Garland/US Range GFE48-8LL Restaurant Gas Range, 48" W with 8 (2) Space Saver Ovens and Manual Controls, - 272,000 BTU
Garland US Range GFE48-8LL Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Garland US Range GFE48-8LL
garland-us-range-gfe48-2g36llspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 12969
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Garland US Range GFE48-8LL Parts
All Garland US Range GFE48-8LL Parts
Compare Garland US Range GFE48-8LL to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
480
Burners
7
Standard Oven & Cabinet Base
290,000 BTU
Burners
7
Space Saver Oven
335,000 BTU
6
Space Saver Oven
Items Related to Garland US Range GFE48-8LL
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED