Garland US Range GFE60-6R24CS Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
MPN#: GFE60-6R24CS
Garland US Range GFE60-6R24CS Accessories
Description
Garland US Range GFE60-6R24CS Description
GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60"W, flame failure protection, electric pilot ignition, (6) 26,000 BTU open burners, cast iron top & ring grates, (1) 24"W raised griddle/broiler (on right only), manual hi/lo valve control, (1) convection oven with 3 position rack guides and (3) racks, (1) storage base, stainless steel front, sides, plate rail and 10" low profile back guard, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 227,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, CE, NSF (Garland)
Options for Garland US Range GFE60-6R24CS
What is included
  • Note: Note: Raised griddle/broilers sections are only available with Hi-Lo valve controls
  • Griddle location: Griddle on right
  • Base locations note: Note: Must verify base locations with factory
Certifications
Garland US Range GFE60-6R24CS Certifications
NSF
Garland US Range Garland US Range GFE60-6R24CS Restaurant Gas Range, 60" Wwith and -
Garland US Range GFE60-6R24CS Specifications
Weight 600
Additional Information on Garland US Range GFE60-6R24CS
garland-us-range-gfe60-6r24crspecsheet.pdf brochure.pdf
Garland US Range GFE60-6R24CS Parts
All Garland US Range GFE60-6R24CS Parts
Compare Garland US Range GFE60-6R24CS to Other Products
600
59.10
6 Burners
(1) Raised Griddle/Broiler
Convection Oven & Cabinet Base
28,000 BTU
9 Burners
Standard Oven
377,000 BTU
Items Related to Garland US Range GFE60-6R24CS
NAFED