Garland US Range Garland/US Range U36-4G12R Restaurant Gas Range, with 4 Burners (1) 12" Griddle and Standard Oven - 184,000 BTU
MPN#: U36-4G12C
Garland US Range U36-4G12C Accessories
Description
Garland US Range U36-4G12C Description
U Series Restaurant Range, gas, 36", (4) 32,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, standard oven, (1) convection oven, (3) oven racks, 3-position rack guides, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard & shelf, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 184,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)U Series Restaurant Range, gas, 36", (4) 32,000 BTU open burners, (1) 12" griddle, 5/8" thick smooth steel plate, standard oven, (1) oven rack, 3 position rack guides, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard & shelf, 6" stainless steel legs, adjustable feet, 184,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)
Standard Features:
  • Gas regulator
  • Stainless steel front and sides
  • Large easy-to-use control knobs
  • 6" (152mm) adj. stainless steel legs
  • Stainless steel 5" (127mm) plate rail
  • Large 27" (686mm) work top surface
  • 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
  • Stainless steel backguard, with removable stainless steel shelf
Standard on Applicable Models:
  • 4-1/4" (108mm) wide grease trough
  • Strong, keep-cool oven door handle
  • Ergonomic split cast iron top ring grates
  • Open storage base in lieu of oven, suffix S
  • 38,000 Btuh/ 11.13 kW cast iron “H” style oven burner
  • Snap action modulating oven thermostat low to 500° F
  • Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
  • Powerful 32,000 Btuh/ 9.37 kW 2 piece cast iron geometric open top burner
  • 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style griddle burner per 12"(305mm) width of griddle
  • 5/8" (15mm) thick steel griddle plate w/ manual hi/lo valve control, 23" (584mm) working depth surface, Standard on right, optional on left
  • Convection oven w/3 nickel plated oven racks and removable rack guides in lieu of standard oven w/ 1/3HP 120v 60 Hz single phase fan motor; change suffix R to C
Optional Features:
  • Additional oven racks
  • Flanged deck mount legs
  • Celsius temperature dials
  • Piezo spark ignition for pilots on griddles
  • Convection oven motor 240v 50/60HZ single phase
  • Snap action modulating griddle control 175° to 425° F
  • 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/front locking
  • Low profile 9-3/8" (238mm) backguard stainless steel front and sides
  • Hot top 12" (305mm) plate in lieu of two open burners, manual valve controlled w/18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" burner standard on left side
Specifications:
Gas restaurant series range with large capacity (standard) oven. 35 7/16" (900mm) wide with a 27" (686mm) deep work top surfaces. Stainless steel front, sides and 5" wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Six powerful 2 piece 32,000 Btuh/9.37 kW (Natural Gas), cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle or optional hot-top with cast iron "H" style burners, 18,000 Btuh/5.27 kW (natural gas), in lieu of open burners. Porcelain oven bottom and door liner. Durable heavy duty oven door w/ "keep cool" handle. Heavy cast iron "H" oven burner rated 38,000 Btuh/11.13 kW (natural gas) Oven controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Available with convection oven or storage base in lieu of standard oven. Note: Installation clearance reductions are applicable only where local codes permit. This product is not approved for residential use. Convection ovens with 120V, 60 Hz, 1 phase, 3.4 amps motors are supplied with 6’/1829mm cord and plug (NEMA 5-15P); 240V, 50/60 Hz, 1 phase motors are not supplied with cord and plug and must have direct connect. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Options for Garland US Range U36-4G12C
Top option
Oven options
Griddle location
Backguard options
Certified Performance Check
Convection oven voltage
Extended warranty
Griddle options
Gas type
Mounting options
What is included
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range U36-4G12C Certifications
NSF
NSF
Garland US Range Garland US Range Garland/US Range U36-4G12R Restaurant Gas Range, with 4 Burners (1) 12" Griddle and Standard Oven - 184,000 BTU
Garland US Range U36-4G12C Specifications
Total BTU 131000 - 224000
BTU 184,000 BTU
Number of Burners 3 - 5
Burner Type 32,000 BTU open burners
Burner Style Grates
Range Base Style Standard Oven
Certifications NSF, NSF
Quantity of Burners 4
Control Type Manual
Oven Type Standard
Exterior Finish Stainless Steel
Base Standard Oven
Gas Type LP, NG
Heat Gas
Range Configuration Burners & (1) 12" Griddle
Additional Information on Garland US Range U36-4G12C
garland-us-range-u36-4g12cspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 8738
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Garland US Range U36-4G12C Parts
All Garland US Range U36-4G12C Parts
Compare Garland US Range U36-4G12C to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
Burners & (1) 12" Griddle
4
Standard Oven
184,000 BTU
360
Burners
6
Cabinet Base
198,000 BTU
Burners
6
Cabinet Base
Items Related to Garland US Range U36-4G12C
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED