Garland US Range Garland/US Range U60-6R24SS Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Griddle and (2) Storage Bases - 225,000 BTU
MPN#: U60-6R24SS
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Garland US Range U60-6R24SS Accessories
Description
Garland US Range U60-6R24SS Description
U Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 32,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, 24" raised griddle/broiler on right, manual control, (1) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 225,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)U Series Restaurant Range, gas, 60", (6) 32,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, 24" raised griddle/broiler (standard on right), (1) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 225,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)Standard Features:
- Gas regulator
- Stainless steel front and sides
- Large easy-to-use control knobs
- Open storage base in lieu of oven
- 6" (152mm) adj. stainless steel legs
- 4-1/4" 108(mm) wide grease trough
- Strong, keep-cool oven door handle
- Stainless steel 5" (127mm) plate rail
- Large 27" (686mm) work top surface
- Ergonomic split cast iron top ring grates
- 38,000 Btuh/ 11.13 kW cast iron “H” style oven burner
- Snap action modulating oven thermostat low to 500° F
- 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
- Two broiler rack settings at 3 3/4" (95mm) and 2 1/2" (64mm)
- Stainless steel backguard, with removable stainless steel shelf
- Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
- Powerful 32,000 Btuh/ 9.37 kW, 2 piece cast iron geometric open top burner
- 5/8" (15mm) thick steel griddle plate w/ manual hi/lo valve control, 23" (584mm) working depth surface
- 24” (610mm) raised griddle/broiler section W/ 3 cast iron burners each rated 11,000 Btuh/3.22 kW, w/one manual hi/lo valve per burner
- Convection oven w/3 nickel plated oven racks and removable rack guides in lieu of standard oven w/ 1/3HP 120v 60 Hz single phase fan motor; change suffix RS to CS or RR to CR,CC, CS ovens standard on right
- Additional oven racks
- Low profile back guard
- Flanged deck mount legs
- Convection oven motor 240v 50/60HZ single phase
- 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/front locking
- Hot top 12" (305mm) plate in lieu of two open burners, manual valve controlled w/18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" burner standard on left side
Gas restaurant series range with large capacity (standard) oven. 59 1/16" (1500 mm) wide with a 27" (686mm) deep work top surfaces. Stainless steel front, sides and 5" wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Six powerful 2 piece 32,000 Btuh/9.37 kW (Natural Gas), cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. 24” (610mm) raised griddle/broiler section with 3 cast iron burners each rated a 11,000 Btuh/3.22 kW. Optional hot-top with cast iron "H" style burners, 18,000 Btuh/5.27 kW (natural gas), in lieu of open burners. Porcelain oven bottom and door liner. Durable heavy duty oven door w/ "keep cool" handle. Heavy cast iron "H" oven burner rated 38,000 Btuh/11.13 kW (natural gas) Model U60-6R24RR Oven controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Available with convection oven or storage base in lieu of standard oven. Note: Installation clearance reductions are applicable only where local codes permit. This product is not approved for residential use. Convection ovens with 120V, 60 Hz, 1 phase, 3.4 amps motors are supplied with 6’/1829mm cord and plug (NEMA 5-15P); 240V, 50/60 Hz, 1 phase motors are not supplied with cord and plug and must have direct connect. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range U60-6R24SS Certifications
NSF
NSF
Garland US Range U60-6R24SS Specifications
| BTU | 32,000 BTU |
|---|---|
| Total BTU | 225000 - 325000 |
| Burner Type | 32,000 BTU open burners |
| Number of Burners | 6 - 8 |
| Quantity of Burners | 6 Burners |
| Burner Style | Grates |
| Range Base Style | Storage Base |
| Certifications | NSF, NSF |
| Control Type | Manual |
| Oven Type | Storage |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | Storage |
| Gas Type | LP, NG |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 24" Griddle |
Additional Information on Garland US Range U60-6R24SS
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
- Please see specification sheet for installation clearance requirements
Compare Garland US Range U60-6R24SS to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Price
(1) 24" Griddle
Storage Base
32,000 BTU
Storage Base
32,000 BTU
(1) 24" Griddle
Standard Oven & Storage Base
(1) 36" Griddle
Cabinet Base
(1) 12" Griddle