Garland US Range Garland/US Range U60-4G36SS Restaurant Gas Range, 60" W with 4 Burners (1) 36" Griddle and (2) Storage Bases - 182,000 BTU
MPN#: U60-4G36SS
Photo may not represent the actual product.
Always refer to the description and spec sheet (if available).
Garland US Range U60-4G36SS Accessories
Description
Garland US Range U60-4G36SS Description
U Series Restaurant Range, gas, 60", (4) 32,000 BTU open burners, 36" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle plate, manual control, (2) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 182,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)U Series Restaurant Range, gas, 60", (4) 32,000 BTU open burners, 36" x 23" x 5/8" thick smooth steel griddle plate, (2) storage bases, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 182,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (US Range)Standard Features:
- Gas regulator
- Stainless steel front and sides
- Large easy-to-use control knobs
- 6" (152mm) adj. stainless steel legs
- Stainless steel 5" (127mm) plate rail
- Large 27" (686mm) work top surface
- 12" (305mm) section stamped drip trays w/ dimpled bottom
- Stainless steel backguard, with removable stainless steel shelf
- Open storage base in lieu of oven
- 4-1/4" (108mm) wide grease trough
- Strong, keep-cool oven door handle
- Ergonomic split cast iron top ring grates
- 38,000 Btuh/ 11.13 kW cast iron “H” style oven burner
- Snap action modulating oven thermostat low to 500° F
- Nickel plated oven rack and 3-position removable oven rack guide
- Powerful 32,000 Btuh/ 9.37 kW 2 piece cast iron geometric open top burner
- 18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" style griddle burner per 12"(305mm) width of griddle
- 5/8" (15mm) thick steel griddle plate w/ manual hi/lo valve control, 23" (584mm) working depth surface, Standard on right, optional on left
- Convection oven w/3 nickel plated oven racks and removable rack guides in lieu of standard oven w/ 1/3HP 120v 60 Hz single phase fan motor; change suffix RS to CS or RR to CR (1) or CC (2) convection ovens, CR or CS ovens standard on right
- Additional oven racks
- Flanged deck mount legs
- Piezo spark ignition for pilots on griddles
- Convection oven motor 240v 50/60HZ single phase
- Snap action modulating griddle control 175° to 425° F
- 6” (152mm) leveling swivel casters (4), w/front locking
- Low profile 9-3/8" (238mm) backguard stainless steel front and sides
- Hot top 12" (305mm) plate in lieu of two open burners, manual valve controlled w/18,000 Btuh/5.27 kW cast iron "H" burner standard on left side
Gas restaurant series range with deep capacity oven. 59-1/16" (1500mm) wide with 27" (686mm) deep work top surfaces. Stainless steel front, sides and 5" wide front rail. 6" (152mm) legs with adjustable feet. Ten powerful 2 piece 32,000 Btuh/9.37 kW (Natural Gas), cast open burners set in split cast iron ergonomic grates. Griddle or optional hot-top with cast iron "H" style burners, 18,000 Btuh/5.27 kW (natural gas), in lieu of open burners. Porcelain oven bottom and door liner. Durable heavy duty oven door w/ "keep cool" handle. Heavy cast iron "H" oven burner rated 38,000 Btuh/11.13 kW (natural gas) Oven controlled by even bake, fast recovery snap action modulating oven thermostat. Available with convection oven or storage base in lieu of standard oven(s). Note: Installation clearance reductions are applicable only where local codes permit. This product is not approved for residential use. Convection ovens with 120V, 60 Hz, 1 phase, 3.4 amps motors are supplied with 6’/1829mm cord and plug (NEMA 5-15P); 240V, 50/60 Hz, 1 phase motors are not supplied with cord and plug and must have direct connect. NOTE: Ranges supplied with casters must be installed with an approved restraining device.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Garland US Range U60-4G36SS Certifications
NSF
NSF
Garland US Range U60-4G36SS Specifications
| BTU | 32,000 BTU |
|---|---|
| Total BTU | 131000 - 224000 |
| Number of Burners | 3 - 5 |
| Burner Type | 32,000 BTU open burners |
| Quantity of Burners | 4 Burners |
| Burner Style | Grates |
| Range Base Style | Storage Base |
| Certifications | NSF, NSF |
| Control Type | Manual |
| Oven Type | Storage |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | Storage |
| Gas Type | LP, NG |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 36" Griddle |
Additional Information on Garland US Range U60-4G36SS
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for details
Product Protection
- Please see specification sheet for installation clearance requirements
Compare Garland US Range U60-4G36SS to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Price
(1) 36" Griddle
Storage Base
32,000 BTU
Cabinet Base
28,000 BTU
(1) 24" Griddle
Storage Base
(1) 24" Griddle
Standard Oven & Storage Base
(1) 12" Griddle