Globe GCB48G-CR 48" Gas Countertop Medium Duty Radiant Charbroiler with Manual Control - 160,000 BTU
MPN#: GCB48G-CR
Globe GCB48G-CR Accessories
Description
Globe GCB48G-CR Description
(QUICK SHIP) Gas Charbroiler, radiant, countertop, 48" wide, heavy duty reversible cast-iron grates, (4) stainless steel U-style burners with cast-iron radiant covers, adjustable pilots with front access, stainless steel front edge, 4" wide grease trough, stainless steel drip pan, insulated stainless steel double wall construction, metal control knobs with set screws, 4" adjustable stainless steel legs, unit ships Natural Gas with LP conversion kit included, field convertible to char rock or combination radiant/char rock, 160,000 BTU, cETLus (Ships within 1-2 days)
Gas Charbroiler, radiant, countertop, 48" wide, heavy duty reversible cast-iron grates, (4) stainless steel U-style burners with cast-iron radiant covers, adjustable pilots with front access, stainless steel front edge, 4" wide grease trough, stainless steel drip pan, insulated stainless steel double wall construction, metal control knobs with set screws, 4" adjustable stainless steel legs, unit ships Natural Gas with LP conversion kit included, field convertible to char rock or combination radiant/char rock, 160,000 BTU, cETLus, Commercial Charbroilers
Standard Features:
You have options: Radiant or char rock heating units available in 15", 24", 36" and 48" widths.
  • Adjustable 4" stainless steel legs
  • Metal control knobs with set screws
  • High performance 40,000 BTU per burner
  • Removable, easy-to-clean, stainless steel catch tray
  • Field convertible to radiant, char rock, or combination
  • Heavy duty, reversible, cast iron grates with drip flavor edge
  • Heavy duty, cast iron char rock grid standard on char rock models
  • Individual adjustable pilot for each burner with easy front panel access
  • Unit ships natural gas with liquid propane gas (LP) conversion kit and regulator
  • Stainless steel U-style burners provide heat control every 12" and flame every 6"
  • Versatile grate position, angled or flat (backsplash 2" to 4", depending on grate position)
Optional Accessories
  • Replacement radiant and rock kits
Optional/Additional Accessories
  • Radiant Heat
    • Cast iron tent radiant
    • Stainless steel tent radiant
  • Char Rock
    • 30 count box char rocks
    • Includes (2) 6-inch cast iron rock grids and (1) 30 count box char rocks - one kit per burner
Options for Globe GCB48G-CR
Kit & rock
Additional grates
What is included
  • Warranty: 2 year parts & labor warranty, standard
Q & A
Globe Globe GCB48G-CR 48" Gas Countertop Medium Duty Radiant Charbroiler with Manual Control - 160,000 BTU
Globe GCB48G-CR Specifications
Total BTU 157000 - 240000
Power Type Convertible Gas
Installation Type Countertop
Burner Style Grates
With Griddle No
Heating Source Radiant
Number of Burners 4
Control Type Manual
BTU 160,000 BTU
BTU per Burner 40,000 BTU
Heat Gas
Usage Medium Duty
Additional Information on Globe GCB48G-CR
Globe GCB48G-CR Parts
All Globe GCB48G-CR Parts
Compare Globe GCB48G-CR to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Installation Type
Usage
Heating Source
Number of Burners
Control Type
BTU
Rating
Price
Countertop
Medium Duty
Radiant
4
Manual
160,000 BTU
36
Countertop
Standard Duty
Radiant
1
Manual
45,000 BTU
Standard Duty
3
Items Related to Globe GCB48G-CR
Commercial Tongs 883 products
Commercial Turners 503 products
Countertop Ranges 1515 products
Commercial Grills 1306 products
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED