Imperial IR-2-G60-P-XB Restaurant Gas Range, 72" Wwith and -
MPN#: IR-2-G60-P-XB
Imperial Imperial IR-2-G60-P-XB Restaurant Gas Range, 72" Wwith and -
Product photo not available at the moment.
Imperial IR-2-G60-P-XB Accessories
Description
Imperial IR-2-G60-P-XB Description
Pro Series Restaurant Range, gas, 72"W, (2) open burners & pilot lights, low simmer feature, cast iron grates, (1) 60" griddle, 3/4" polished steel plate, 3"W grease trough, removable grease pan & crumb tray, (1) provection oven, 1/2 HP blower motor, porcelain interior, (3) chrome racks, (1) standard oven, porcelain interior, (1) chrome rack, manual controls, stainless steel front, sides, backguard, shelf, 3-1/2"D landing ledge & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 229,000 BTU, 67kW, NSF, CE, CSA Flame, CSA Star
Options for Imperial IR-2-G60-P-XB
Flue backriser options
Convection oven voltage
Gas safety & shut-off valves, flex hoses with disconnects
60" Griddle options
Open burner options
CE certification
Griddle location
Oven options
Mounting
Gas type
What is included
  • Standard warranty: Limited one year parts and labor warranty, standard
Q & A
Certifications
Imperial IR-2-G60-P-XB Certifications
NSF
NSF
Imperial IR-2-G60-P-XB Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Imperial IR-2-G60-P-XB
ownersmanual.pdf warrantysheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Why don't we show the price for this item?
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 23762
Imperial IR-2-G60-P-XB Parts
All Imperial IR-2-G60-P-XB Parts
Items Related to Imperial IR-2-G60-P-XB
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED