Jade Range JBR-24G-8-3636C Restaurant Gas Range, 72" W with 8 Burners (1) 24" Griddle and (1) Standard Oven & (1) Convection Oven - 348,000 BTU
MPN#: JBR-24G-8-3636C
Jade Range JBR-24G-8-3636C Accessories
Description
Jade Range JBR-24G-8-3636C Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (8) 30,000 BTU open burners right, (1) 24" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) convection oven, (1) chrome plated rack per oven, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 115v/60/1-ph, 4.0 amps, 1/4 HP, 348,000 BTU, CSAus, NSF
Standard Features:
  • (2) 3/4" gas regulators
  • Stainless steel pilot tips
  • Stainless steel stub back
  • Oven control located in cool zone
  • Stainless steel gas tubing throughout
  • Stainless steel removable oven interior
  • Stainless steel front, sides, tray bed and stub back
  • 14 gauge stainless steel Restaurant Gas Ranges all welded construction
  • Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Griddle
  • One 24,000 BTU burner ever 12"
  • 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
  • 12" x 12" lift-off steel grates
  • 30,000 BTU easy-clean cast iron open burner
Available Options
  • Casters
  • Grooved griddle surface
  • Stainless steel high riser
  • Stainless steel high shelf
  • Thermostatic griddle control
Accessories
  • Additional oven rack (one supplied per oven)
  • 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
  • 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
  • 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Options for Jade Range JBR-24G-8-3636C
Flex hose
Extra oven rack
Casters & Flanged feet
Lift-off griddle plate
Top options
Common battery/unitization
Outside USA
Plate shelf options
Correctional package
Oven options
Gas types
Stainless steel options
Griddle options
Note
Warranty
What is included
  • Gas connections: (2) 3/4" Rear connections, standard
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-24G-8-3636C Certifications
NSF
NSF
Jade Range Jade Range JBR-24G-8-3636C Restaurant Gas Range, 72" W with 8 Burners (1) 24" Griddle and (1) Standard Oven & (1) Convection Oven - 348,000 BTU
Jade Range JBR-24G-8-3636C Specifications
Total BTU 326000 - 400500
BTU 348,000 BTU
Number of Burners 6 - 8
Quantity of Burners 8 Burners
Range Base Style Convection & Standard Oven
Certifications NSF
Control Type Manual
Oven Type Standard
Heat Gas
Range Configuration (1) 24" Griddle
Additional Information on Jade Range JBR-24G-8-3636C
middlebyfinancialflyer.pdf warrantysheet.pdf jade-range-jbr-36g-6-36specsheet.pdf
Additional Options and Accessories are Available.
Please call:
Warranty
NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
One year part & labor warranty
One year parts & NO labor warranty on international orders
Jade Range JBR-24G-8-3636C Parts
All Jade Range JBR-24G-8-3636C Parts
Compare Jade Range JBR-24G-8-3636C to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Rating
Price
8 Burners
(1) 24" Griddle
Convection & Standard Oven
348,000 BTU
8 Burners
(1) 24" Griddle
Convection & Standard Oven
348,000 BTU
6 Burners
(1) 36" Griddle
6 Burners
(1) 36" Griddle
4 Burners
(1) 48" Griddle
4 Burners
(1) 48" Griddle
Items Related to Jade Range JBR-24G-8-3636C
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED