Jade Range JBR-60G-2-36 Restaurant Gas Range, 72" W with 2 Burners (1) 60" Griddle and (1) Standard Oven & (1) Cabinet Base - 210,000 BTU
MPN#: JBR-60G-2-36
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBR-60G-2-36 Accessories
Description
Jade Range JBR-60G-2-36 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU open burners right, (1) 60" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) cabinet, (1) chrome plated rack, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 210,000 BTU, CSAus, NSF
Standard Features:
- (2) 3/4" gas regulators
- Stainless steel pilot tips
- Stainless steel stub back
- Oven control located in cool zone
- Stainless steel gas tubing throughout
- Stainless steel removable oven interior
- Stainless steel front, sides, tray bed and stub back
- 14 gauge stainless steel Restaurant Gas Ranges all welded construction
- Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Griddle
- One 24,000 BTU burner ever 12"
- 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
- 12" x 12" lift-off steel grates
- 30,000 BTU easy-clean cast iron open burner
Available Options
- Casters
- Grooved griddle surface
- Stainless steel high riser
- Stainless steel high shelf
- Thermostatic griddle control
Accessories
- Additional oven rack (one supplied per oven)
- 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
- 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
- 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-60G-2-36 Certifications
NSF
Jade Range JBR-60G-2-36 Specifications
| Number of Burners | 1 - 2 |
|---|---|
| Total BTU | 131000 - 224000 |
| Quantity of Burners | 2 Burners |
| Range Base Style | Standard Oven & Cabinet Base |
| Certifications | NSF |
| Control Type | Manual |
| Oven Type | Standard |
| BTU | 210,000 BTU |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 60" Griddle |
Additional Information on Jade Range JBR-60G-2-36
Free Freight?
Quick Ship
Product Protection
Warranty
NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
One year part & labor warranty
One year parts & NO labor warranty on international orders
Compare Jade Range JBR-60G-2-36 to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Price
(1) 60" Griddle
Standard Oven & Cabinet Base
210,000 BTU
(1) 60" Griddle
Standard Oven & Cabinet Base
210,000 BTU
34
$25,097.42 (1) 72" Griddle
Cabinet Base
(1) 48" Griddle