Jade Range JBR-60G-2-3636C Restaurant Gas Range, 72" W with 2 Burners (1) 60" Griddle and (1) Standard Oven & (1) Convection Oven - 240,000 BTU
MPN#: JBR-60G-2-3636C
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBR-60G-2-3636C Accessories
Description
Jade Range JBR-60G-2-3636C Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU open burners right, (1) 60" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) convection oven, (1) chrome plated rack per oven, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 115v/60/1-ph, 4.0 amps, 1/4 HP, 240,000 BTU, CSAus, NSF
Griddle
- One 24,000 BTU burner ever 12"
- 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
- 12" x 12" lift-off steel grates
- 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
- 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
- 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-60G-2-3636C Certifications
NSF
Jade Range JBR-60G-2-3636C Specifications
| Quantity of Burners | 2 Burners |
| Total BTU | 225000 - 325000 |
| Range Base Style | Convection & Standard Oven |
| Oven Type | Standard |
| BTU | 240,000 BTU |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 60" Griddle |
Additional Information on Jade Range JBR-60G-2-3636C
Free Freight?
Quick Ship
Product Protection
Warranty
NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
One year part & labor warranty
One year parts & NO labor warranty on international orders
Compare Jade Range JBR-60G-2-3636C to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Price
(1) 60" Griddle
Convection & Standard Oven
240,000 BTU
(1) 60" Griddle
Convection & Standard Oven
240,000 BTU
$31,608.66 (1) 72" Griddle
(1) 36" Griddle
(1) 48" Griddle
(1) 48" Griddle