Jade Range JBRE-4-4-36 Restaurant Gas Range, with 8 Burners and Standard Oven - 150,000 BTU
MPN#: JBRE-4-4-36
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBRE-4-4-36 Accessories
Description
Jade Range JBRE-4-4-36 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 36", (4) 15,000 BTU open burners, (4) 15,000 BTU step-up open burners, infinite controls, standard oven, (1) chrome plated rack, stainless steel front, sides & stub back, 6" adjustable legs, 150,000 BTU, CSAus, NSF
Standard Features:
  • 3/4" gas regulator
  • Stainless steel pilot tips
  • Stainless steel high riser
  • Oven control located in cool zone
  • Stainless steel gas tubing throughout
  • Stainless steel removable oven interior
  • Stainless steel front, stub back and sides
  • Cast iron open burner available in 15,000 or 20,000 BTU
  • Heavy steel top plate with easy lift off cast iron top grates
  • 14 gauge fully welded Restaurant Gas Ranges stainless steel construction
  • 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
  • 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
  • 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Options for Jade Range JBRE-4-4-36
Lift-off griddle plate
Top options
What is included
  • Gas connections: 3/4" Rear connection, standard
Q & A
Certifications
Jade Range JBRE-4-4-36 Certifications
NSF
NSF
Jade Range JBRE-4-4-36 Specifications
Total BTU 131000 - 224000
Number of Burners 6 - 8
Control Type Infinitel
Range Base Style Standard Oven
Certifications NSF
Quantity of Burners 8
Oven Type Standard
BTU 150,000 BTU
Heat Gas
Range Configuration Burners
Additional Information on Jade Range JBRE-4-4-36
middlebyfinancialflyer.pdf warrantysheet.pdf jade-range-jbre-3-4-36specsheet.pdf
Jade Range JBRE-4-4-36 Parts
All Jade Range JBRE-4-4-36 Parts
Compare Jade Range JBRE-4-4-36 to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Price
Burners
8
Standard Oven
150,000 BTU
Burners & (1) 24" Griddle
2
Convection Oven
146,000 BTU
(1) 36" Griddle
Convection Oven
Burners & (1) 24" Griddle