John Boos 2PB1618-2D18 Commercial Sink, (2) Two Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 71.25" W
MPN#: 2PB1618-2D18
John Boos John Boos 2PB1618-2D18 Commercial Sink, (2) Two Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and with 2 Drainboards - 71.25" W
Product photo not available at the moment.
John Boos 2PB1618-2D18 Accessories
Description
John Boos 2PB1618-2D18 Description
Pro-Bowl Sink, 2-compartment, 71-1/4"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (2) 16"W x 18" front-to-back x 12" deep compartments, (2) 18" left & right drainboards, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 12" & 14" Deep Commercial Sink Bowls
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" Turned Down Rear Lip
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 2PB1618-2D18
Certifications
John Boos 2PB1618-2D18 Certifications
NSF
NSF
John Boos 2PB1618-2D18 Specifications
Drainboard Types Left & Right
Leg Construction Stainless Steel Legs
Drainboards with 2 Drainboards
Gauge 16 Gauge
Number of Drainboards 2
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 2PB1618-2D18
instructions.pdf john-boos-2pb204-2d30specsheet.pdf
Reward Points
You will earn 4329
John Boos 2PB1618-2D18 Parts
All John Boos 2PB1618-2D18 Parts
Items Related to John Boos 2PB1618-2D18
NAFED