John Boos 2PB16184-1D24R Commercial Sink, (2) Two Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Right-hand Drainboard - 60.19" W
MPN#: 2PB16184-1D24R
John Boos John Boos 2PB16184-1D24R Commercial Sink, (2) Two Compartment, 16 Gauge Stainless Steel Construction with Stainless Steel Legs and With Right-hand Drainboard - 60.19" W
Product photo not available at the moment.
John Boos 2PB16184-1D24R Accessories
Description
John Boos 2PB16184-1D24R Description
Pro-Bowl Sink, 2-compartment, 60-3/16"W x 23-1/2"D x 44-1/16"H overall size, (2) 16"W x 18" front-to-back x 14" deep compartments, (1) 24" right drainboard, 10"H boxed backsplash with 45° top & 2" return, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 3-1/2" die-stamped drain openings, 16/300 stainless steel construction, stainless steel legs, adjustable front & side bracing, & adjustable bullet feet, NSF,
Standard Features:
  • 12" & 14" Deep Commercial Sink Bowls
  • 8" On-Center, 1" Faucet Holes in Backsplash
  • Full Length 10" High Boxed Backsplash, with 2" return to wall at 45 Degree and 3/4" Turned Down Rear Lip
  • Feet: 1" Adjustable Stainless Steel Bullet Feet
  • Bowls & Top: 16ga Type 300 Stainless Steel with #4 Polish, Satin Finish
Options for John Boos 2PB16184-1D24R
Certifications
John Boos 2PB16184-1D24R Certifications
NSF
NSF
John Boos 2PB16184-1D24R Specifications
Drainboard Types Right
Certifications NSF
Drainboards With Right-hand Drainboard
Material Stainless Steel
Additional Information on John Boos 2PB16184-1D24R
Reward Points
You will earn 4287
John Boos 2PB16184-1D24R Parts
All John Boos 2PB16184-1D24R Parts
Items Related to John Boos 2PB16184-1D24R
NAFED