Wolf C60SS-10B Restaurant Gas Range, 60" W with 10 Burners and (2) Standard Ovens - 358,000 BTU
MPN#: C60SS-10B
Wolf C60SS-10B Accessories
Description
Wolf C60SS-10B Description
Challenger XL™ Restaurant Range, 60", gas, (10) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, (2) standard oven bases, stainless steel front, sides, back riser & high shelf, fully welded body, 6" adjustable legs, 358,000 BTU, CSA, NSF
Standard Features:
  • Fully MIG welded frame
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • One year limited parts and labor warranty
  • 1" rear gas connection and pressure regulator
  • Oven thermostats adjusts from 250°F to 500°F
  • Extra deep pull out crumb tray with welded corners
  • Two oven racks and four rack positions for each oven
  • Stainless steel front, sides, backriser, lift-off high shelf
  • Shrouded flash tube pilot system (one pilot per two burners)
  • Ten open top burners, each burner is 30,000 BTU/hr. with lift-off burner heads
  • Left oven: 23,000 BTU/hr. baker’s depth oven cavity, full size sheet pans (18" x 26") fit front to back only
  • Heavy duty Restaurant Gas Ranges cast grates with easy lift-off 12" x 12 1⁄2" in front and 12" x 14 1⁄2" in the rear
  • Right oven: 35,000 BTU/hr. baker’s depth oven cavity, full size sheet pans (18" x 26") fit front to back and side to side
  • Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Accessories (Packaged & Sold Separately)
  • Casters (set of eight)
  • Flanged feet (set of eight)
  • 10" stainless steel stub back
  • Leveling casters (set of eight)
  • Extra oven rack with rack guides
  • Reinforced high shelf for mounting salamander broiler
Options (Factory Installed)
  • Hot tops
Options for Wolf C60SS-10B
Burner accessories
Flame safety device
Back riser options
Gas types
Casters or legs
Accessories
Extended warranty
What is included
  • Warranty: 1 year limited parts & labor warranty, standard
Q & A
Certifications
Wolf C60SS-10B Certifications
NSF
NSF
Wolf Wolf C60SS-10B Restaurant Gas Range, 60" W with 10 Burners and (2) Standard Ovens - 358,000 BTU
Wolf C60SS-10B Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Wolf C60SS-10B
wolf-c60ss-10b-qs-commanderspecsheet.pdf warrantysheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019     CHAT
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019     CHAT
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 8240
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Wolf C60SS-10B Parts
All Wolf C60SS-10B Parts
Compare Wolf C60SS-10B to Other Products
Rating
Price
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Items Related to Wolf C60SS-10B
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED