Wolf C72CC-6B36GT Restaurant Gas Range, 72" W with 6 Burners (1) 36" Griddle and (2) Convection Ovens - 310,000 BTU
MPN#: C72CC-6B36GT
Wolf C72CC-6B36GT Accessories
Description
Wolf C72CC-6B36GT Description
Challenger XL™ Restaurant Range, 72", gas, (6) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, 36" griddle with thermostatic controls, (2) convection ovens, stainless steel front, sides, back riser & high shelf, fully welded body, 6" adjustable legs, 310,000 BTU, CSA, NSF
Standard Features:
  • Fully MIG welded frame
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Heavy duty cool touch oven door handle
  • One year limited parts and labor warranty
  • Oven thermostat adjusts from 250°F to 500°F
  • 1" rear gas connection and pressure regulator
  • Extra deep pull out crumb tray with welded corners
  • Stainless steel front, sides, backriser, lift-off high shelf
  • Two oven racks and four rack positions for each oven
  • 36" manual griddle, 7⁄8" thick, 4" wide front grease trough
  • Shrouded flash tube pilot system (one pilot per two burners)
  • Six open top burners, each burner is 30,000 BTU/hr. with lift-off burner heads
  • Heavy duty cast grates, easy lift-off 12" x 12 1⁄2" in front and 12" x 14 1⁄2" in the rear
Accessories (Packaged & Sold Separately)
  • Casters (set of four)
  • Flanged feet (set of four)
  • 10" stainless steel stub back
  • Extra oven rack with rack guides
  • Reinforced high shelf for mounting salamander broiler
Options (Factory Installed)
  • Thermostatically controlled griddle (snap action)
Options for Wolf C72CC-6B36GT
Burner accessories
Flame safety device
Griddle position
Back riser options
Gas types
Accessories
Extended warranty
What is included
  • Warranty: 1 year limited parts & labor warranty, standard
  • Voltage: (2) 120v/60/1-ph, 4.0 amps, cord & plugs, standard
Q & A
Certifications
Wolf C72CC-6B36GT Certifications
NSF
NSF
Wolf Wolf C72CC-6B36GT Restaurant Gas Range, 72" W with 6 Burners (1) 36" Griddle and (2) Convection Ovens - 310,000 BTU
Wolf C72CC-6B36GT Specifications
Certifications NSF
Additional Information on Wolf C72CC-6B36GT
wolf-c72cc-6b36gtspecsheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019     CHAT
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Contact us for your price
Call 1 (800) 509-7019     CHAT
Mon-Fri 9AM-8PM, Sun 12-6PM ET
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 26425
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Additional Options and Accessories are Available.
Please call:
Wolf C72CC-6B36GT Parts
All Wolf C72CC-6B36GT Parts
Compare Wolf C72CC-6B36GT to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Rating
Price
4 Burners
(1) 48" Griddle
Cabinet Base
216,000 BTU
4 Burners
(1) 48" Griddle
Cabinet Base
216,000 BTU
72
8 Burners
(1) 24" Griddle
Standard Oven
8 Burners
(1) 24" Griddle
Standard Oven
Items Related to Wolf C72CC-6B36GT
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED