Jade Range JBR-36G-2-36 Restaurant Gas Range, 48" W with 2 (1) Standard Oven & (1) Cabinet Base (1) 36" Griddle Left and Manual Controls, - 162,000 BTU
MPN#: JBR-36G-2-36
Jade Range JBR-36G-2-36 Accessories
Description
Jade Range JBR-36G-2-36 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 48", (2) 30,000 BTU open burners right, (1) 36" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) cabinet, (1) chrome plated rack, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 162,000 BTU, CSAus, NSF
  • 14 gauge stainless steel all welded construction
  • Stainless steel front, sides, tray bed and stub back
  • Stainless steel Restaurant Gas Ranges with removable oven interior
  • Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Griddle
  • One 24,000 BTU burner ever 12"
  • 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
  • 12" x 12" lift-off steel grates
  • 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
  • 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
  • 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Options for Jade Range JBR-36G-2-36
Plate shelf options
Cabinet shelf & door
Certifications
Jade Range JBR-36G-2-36 Certifications
NSF
NSF
Jade Range Jade Range JBR-36G-2-36 Restaurant Gas Range, 48" W with 2 (1) Standard Oven & (1) Cabinet Base (1) 36" Griddle Left and Manual Controls, - 162,000 BTU
Jade Range JBR-36G-2-36 Specifications
Number of Burners 1 - 2
Total BTU 131000 - 224000
BTU 162,000 BTU
Range Base Style Standard Oven & Cabinet Base
Quantity of Burners 2
Oven Type Standard
48" Griddle options (1) 36" Griddle Left
Heat Gas
Range Configuration Burners & (1) 36" Griddle Left
Additional Information on Jade Range JBR-36G-2-36
middlebyfinancialflyer.pdf warrantysheet.pdf jade-range-jbr-36g-2-36cspecsheet.pdf
Jade Range JBR-36G-2-36 Parts
All Jade Range JBR-36G-2-36 Parts
Compare Jade Range JBR-36G-2-36 to Other Products
Price
Burners & (1) 36" Griddle Left
2
Standard Oven & Cabinet Base
162,000 BTU
Burners & (1) 36" Griddle Right
2
Standard Oven & Cabinet Base
162,000 BTU
(1) 48" Griddle
Convection Oven & Cabinet Base
Burners & (1) 24" Charbroiler Right
4
Convection Oven & Cabinet Base
Items Related to Jade Range JBR-36G-2-36
NAFED