Jade Range JBR-48G-4-3636 Restaurant Gas Range, 72" W with 4 Burners (1) 48" Griddle and (2) Standard Ovens - 276,000 BTU
MPN#: JBR-48G-4-3636
Jade Range Jade Range JBR-48G-4-3636 Restaurant Gas Range, 72" W with 4 Burners (1) 48" Griddle and (2) Standard Ovens - 276,000 BTU
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBR-48G-4-3636 Accessories
Description
Jade Range JBR-48G-4-3636 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (4) 30,000 BTU open burners right, (1) 48" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (2) standard ovens, (1) chrome rack per oven, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 276,000 BTU, CSAus, NSF
Standard Features:
  • (2) 3/4" gas regulators
  • Stainless steel pilot tips
  • Stainless steel stub back
  • Oven control located in cool zone
  • Stainless steel gas tubing throughout
  • Stainless steel removable oven interior
  • Stainless steel front, sides, tray bed and stub back
  • 14 gauge stainless steel Restaurant Gas Ranges all welded construction
  • Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Griddle
  • One 24,000 BTU burner ever 12"
  • 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
  • 12" x 12" lift-off steel grates
  • 30,000 BTU easy-clean cast iron open burner
Available Options
  • Casters
  • Grooved griddle surface
  • Stainless steel high riser
  • Stainless steel high shelf
  • Thermostatic griddle control
Accessories
  • Additional oven rack (one supplied per oven)
  • 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
  • 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
  • 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Options for Jade Range JBR-48G-4-3636
Lift-off griddle plate
Top options
Correctional package
Oven options
Gas types
Stainless steel options
Griddle options
Note
Warranty
What is included
  • Gas connections: (2) 3/4" Rear connections, standard
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-48G-4-3636 Certifications
NSF
NSF
Jade Range JBR-48G-4-3636 Specifications
Total BTU 225000 - 325000
BTU 276,000 BTU
Number of Burners 3 - 5
Quantity of Burners 4 Burners
Range Base Style Standard Oven
Certifications NSF
Control Type Manual
Oven Type Standard
Heat Gas
Range Configuration (1) 48" Griddle
Additional Information on Jade Range JBR-48G-4-3636
middlebyfinancialflyer.pdf warrantysheet.pdf jade-range-jbr-36g-6-36specsheet.pdf
Additional Options and Accessories are Available.
Please call:
Jade Range JBR-48G-4-3636 Parts
All Jade Range JBR-48G-4-3636 Parts
Compare Jade Range JBR-48G-4-3636 to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Price
4 Burners
(1) 48" Griddle
Standard Oven
276,000 BTU
(1) 72" Griddle
Cabinet Base
144,000 BTU
4 Burners
(1) 48" Griddle
Standard Oven
72
2 Burners
(1) 60" Griddle
Standard Oven & Cabinet Base
Items Related to Jade Range JBR-48G-4-3636
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED