Jade Range JBR-60G-2-3636 Restaurant Gas Range, 72" W with 2 Burners (1) 60" Griddle and (2) Standard Ovens - 240,000 BTU
MPN#: JBR-60G-2-3636
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBR-60G-2-3636 Accessories
Description
Jade Range JBR-60G-2-3636 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU open burners right, (1) 60" griddle left, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (2) standard ovens, (1) chrome plated rack per oven, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 240,000 BTU, CSAus, NSF
Griddle
- One 24,000 BTU burner ever 12"
- 1" thick highly polished steel plate
Open Burners
- 12" x 12" lift-off steel grates
- 6" Casters, front two locking (5" diameter wheel)
- 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
- 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-60G-2-3636 Certifications
NSF
Jade Range JBR-60G-2-3636 Specifications
| Quantity of Burners | 2 Burners |
| Total BTU | 225000 - 325000 |
| Range Base Style | Standard Oven |
| Oven Type | Standard |
| BTU | 240,000 BTU |
| Heat | Gas |
| Range Configuration | (1) 60" Griddle |