Vulcan 60SS-4B36G Restaurant Gas Range, 60" W with 4 Burners (1) 36" Griddle and (2) Standard Ovens - 238,000 BTU
MPN#: 60SS-4B36G
Made in USA
Vulcan 60SS-4B36G Accessories
Description
Vulcan 60SS-4B36G Description
Endurance™ Restaurant Range, gas, 60", (4) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, (1) 36" x 7/8" thick griddle, 4" wide front grease trough, (2) standard oven bases, stainless steel front, sides, backriser & high shelf, fully MIG welded frame, 6" adjustable legs, 238,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF
The 60SS-4B36G Endurance™ Restaurant Range from Vulcan is a feature-packed range that comes complete with two standard ovens a large griddling section and open top burners. This 60” range model features stainless steel construction on its sides, high shelf, front, and back riser.
With a 36” wide griddle, this range offers plenty of room to handle multiple items.  To keep the temperature of the cooking surface consistent this griddle has a ⅞” thick griddle plate. Grease management is made simple with a 4” wide grease trough that fits most spatulas, the grease is channeled into an extra-deep crumb tray that is easy to remove for cleaning.
Reviews
Vulcan 60SS-4B36G Reviews
4 out of 5
5
Geovany C (Kanasin, Yucatan)
muy bueno el servicio
Was this helpful?
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Vulcan 60SS-4B36G Certifications
NSF
NSF
Vulcan Vulcan 60SS-4B36G Restaurant Gas Range, 60" W with 4 Burners (1) 36" Griddle and (2) Standard Ovens - 238,000 BTU
Vulcan 60SS-4B36G Specifications
Brand Vulcan
Made in USA
Certifications NSF
Width (in) 60
Height (in) 58
Depth (in) 34
Weight 1015
Additional Information on Vulcan 60SS-4B36G
vulcan-60ss-4b36gspecsheet.pdf servicemanual.pdf warrantysheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Lowest Price Guarantee
Chat Now
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 15572
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Vulcan 60SS-4B36G Parts
All Vulcan 60SS-4B36G Parts
Compare Vulcan 60SS-4B36G to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Items Related to Vulcan 60SS-4B36G
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED