Jade Range JBR-48B-36 Restaurant Gas Range, 48" W with (1) Standard Oven (1) 48" Charbroiler and Infinite Manual Controls, - 150,000 BTU
MPN#: JBR-48B-36
Jade Range Jade Range JBR-48B-36 Restaurant Gas Range, 48" W with (1) Standard Oven (1) 48" Charbroiler and Infinite Manual Controls, - 150,000 BTU
Product photo not available at the moment.
Jade Range JBR-48B-36 Accessories
Description
Jade Range JBR-48B-36 Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 48", charbroiler, cast iron radiants & grates, infinite manual controls, standard oven, (1) chrome plated rack, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 150,000 BTU, CSAus, NSF
Standard Features:
  • 3/4" gas regulator
  • Stainless steel pilot tips
  • Stainless steel 6" adjustable legs
  • Oven controls located in cool zone
  • Stainless steel gas tubing throughout
  • 14 gauge all welded body construction
  • Stainless steel removable oven interior
  • 12 gauge all welded firebox construction
  • Stainless steel front, sides and high riser
  • One 15,000 BTU/hr burner every 6" broiler
  • Two separate 14 gauge steel drip pans to control flare ups
  • Heavy duty Restaurant Gas Ranges cast iron burner radiants
  • Infinite control manual gas valves at each burner for precise heat control
  • One chrome plated oven rack (wires curled and welded around main frame with no sharp ends)
  • Note: More Restaurant Equipment, Cooking Equipment & Commercial Ranges are available.
Available Options
  • Stainless steel sides
  • Stainless steel stub back
  • Stainless steel cabinet - interior and exterior
  • Stainless steel wrap around broiler splash. 3" High / 6" High
Accessories
  • Additional oven rack (one supplied per oven)
  • 4" casters, front two locking (3" diameter wheel)
  • 6" casters, front two locking (5" diameter wheel)
  • 36" flex hose with quick disconnect & restraining device
  • 48" flex hose with quick disconnect & restraining device
Options for Jade Range JBR-48B-36
Flex hose
Extra oven rack
Grate options
Casters & Flanged feet
Lift-off griddle plate
Common battery/unitization
Outside USA
Plate shelf options
Correctional package
Gas types
Stainless steel options
Warranty
What is included
  • Gas connections: (2) 3/4" Rear connections, standard
Q & A
Certifications
Jade Range JBR-48B-36 Certifications
NSF
NSF
Jade Range JBR-48B-36 Specifications
Number of Burners 1 - 2
Total BTU 131000 - 224000
Burner Style Grates
Control Type Infinite Manual
Range Base Style Standard Oven
Certifications NSF
Oven Type Standard
48" Griddle options (1) 48" Charbroiler
BTU 150,000 BTU
Heat Gas
Range Configuration (1) 48" Charbroiler
Additional Information on Jade Range JBR-48B-36
middlebyfinancialflyer.pdf warrantysheet.pdf jade-range-jbr-48b-36specsheet.pdf
Additional Options and Accessories are Available.
Please call:
Warranty
NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
One year part & labor warranty
One year parts & NO labor warranty on international orders
Jade Range JBR-48B-36 Parts
All Jade Range JBR-48B-36 Parts
Compare Jade Range JBR-48B-36 to Other Products
Rating
Price
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
(1) 48" Charbroiler
Standard Oven
150,000 BTU
(1) 48" Griddle
Convection Oven & Cabinet Base
126,000 BTU
Burners & (1) 36" Griddle Right
2
Convection Oven & Cabinet Base
Burners & (1) 36" Griddle Left
2
Burners & (1) 24" Griddle Right
4
Burners & (1) 24" Griddle Left
4
Items Related to Jade Range JBR-48B-36
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED