Vulcan 36S-2B24CBN Restaurant Gas Range, with 2 Burners (1) 24" Charbroiler and Standard Oven - 135,000 BTU
MPN#: 36S-2B24CBN
Made in USA
Vulcan 36S-2B24CBN Accessories
Description
Vulcan 36S-2B24CBN Description
Endurance™ Restaurant Range, natural gas, 36", (2) 30,000 BTU open burners, (1) 24" charbroiler, lift-off burner heads, standard oven, stainless steel front, sides & backriser, fully MIG welded chassis, 6" adjustable legs, 159,000 BTU, CSA, NSF
The 36S-2B24CBN Endurance™ Restaurant Range from Vulcan offers top burners and a charbroiler in a reasonably compact design. The 36” wide form factor takes up as little room as possible while providing an effective platform with the versatility your kitchen needs. This range will last for many years thanks to stainless steel construction on its back riser, high shelf, sides, and front.
To efficiently charbroil food this range has a 24” charbroiler with four burners with supercharger dividers. Each of the burners has its own control knob which is designed to stay cool to the touch for easy adjustment.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Vulcan 36S-2B24CBN Certifications
NSF
NSF
Vulcan Vulcan 36S-2B24CBN Restaurant Gas Range, with 2 Burners (1) 24" Charbroiler and Standard Oven - 135,000 BTU
Vulcan 36S-2B24CBN Specifications
Brand Vulcan
Made in USA
Certifications NSF
Width (in) 36
Height (in) 58
Depth (in) 34
Weight 670
Additional Information on Vulcan 36S-2B24CBN
vulcan-36s-2b24cbnspecsheet.pdf warrantysheet.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Lowest Price Guarantee
Chat Now
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 8990
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Vulcan 36S-2B24CBN Parts
All Vulcan 36S-2B24CBN Parts
Compare Vulcan 36S-2B24CBN to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
36
36
Burners
5
Convection Oven
211,000 BTU
360
360
Items Related to Vulcan 36S-2B24CBN
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED