Vulcan 48C-4B24G Restaurant Gas Range, 48" W with 4 Convection oven (1) 24" Griddle and Manual Controls, - 195,000 BTU
MPN#: 48C-4B24G
Made in USA
Vulcan 48C-4B24G Accessories
Description
Vulcan 48C-4B24G Description
Endurance™ Restaurant Range, gas, 48", (4) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, (1) 24" griddle, 3/4" thick plate, manual controls, 4"W front grease trough, convection oven, stainless steel front, sides, backriser & lift-off high shelf, fully MIG welded chassis, 6" adjustable legs, 195,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF
If your kitchen needs a reasonably compact range that includes a convection oven, open top burners, and a griddle look no further than the Vulcan 48C-4B24G Endurance™ Restaurant Range. This restaurant-grade range is tried and tested and serves without issue in professional kitchens around the globe. This 48” wide range model uses stainless steel construction on its back riser, sides, high shelf, and front making it extremely durable and easy to maintain.
The 24” wide griddle on this range allows users to easily manipulate food. To eliminate hot and cold spots while providing plenty of thermal mass, this griddle features a ⅞” thick griddle plate. A 4” wide grease trough fits spatulas for the removal of excess grease and crumbs. A pull-out crumb tray holds excess grease and crumbs and is easily accessible from the front of the range.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Vulcan 48C-4B24G Certifications
NSF
NSF
Vulcan Vulcan 48C-4B24G Restaurant Gas Range, 48" W with 4 Convection oven (1) 24" Griddle and Manual Controls, - 195,000 BTU
Vulcan 48C-4B24G Specifications
Brand Vulcan
Made in USA
Certifications NSF
Width (in) 48
Height (in) 58
Depth (in) 34
Weight 780
Additional Information on Vulcan 48C-4B24G
vulcan-48s-4b24gspecsheet.pdf ownersmanual.pdf servicemanual.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Lowest Price Guarantee
Chat Now
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 16721
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Vulcan 48C-4B24G Parts
All Vulcan 48C-4B24G Parts
Compare Vulcan 48C-4B24G to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
48
  • 5 1
Burners & (1) 36" Griddle Right
2
Convection Oven & Cabinet Base
162,000 BTU
2
Convection Oven & Cabinet Base
162,000 BTU
Burners & (1) 24" Griddle Right
4
4
Items Related to Vulcan 48C-4B24G
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED