Vulcan 60SC-6B24GB Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Griddle and (1) Convection Oven & (1) Standard Oven - 268,000 BTU
MPN#: 60SC-6B24GB
Made in USA
Vulcan 60SC-6B24GB Accessories
Description
Vulcan 60SC-6B24GB Description
Endurance™ Restaurant Range, gas, 60", (6) 30,000 BTU burners with lift-off burner heads, (1) 24" manual griddle/broiler, 3/4" thick, 4" wide front grease trough, (1) standard oven base, (1) convection oven, stainless steel front, sides, backriser & high shelf, fully MIG welded frame, 6" adjustable legs, 268,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF
If you need a restaurant-grade range that comes with a griddle-broiler, open top burners, a convection oven and a standard oven, the 60SC-6B24GB Endurance™ Restaurant Range from Vulcan should be at the top of your list. Users will appreciate the layout of this 60” wide range unit that balances its size with its capabilities in a durable platform that is also visually stunning.
The 24” wide griddle-broiler on this range provides versatility for griddling or broiling food. To easily manage excess grease and crumbs on the cooking surface, this griddle-broiler has a 4" wide grease trough which easily fits most spatulas. A pull-out crumb tray holds crumbs and grease for easy disposal.
Q & A
Videos
NOTE! This is a general product line video and does not necessarily reflect the listed model.
Certifications
Vulcan 60SC-6B24GB Certifications
NSF
NSF
Vulcan Vulcan 60SC-6B24GB Restaurant Gas Range, 60" W with 6 Burners (1) 24" Griddle and (1) Convection Oven & (1) Standard Oven - 268,000 BTU
Vulcan 60SC-6B24GB Specifications
Brand Vulcan
Made in USA
Certifications NSF
Width (in) 60
Height (in) 58
Depth (in) 34.75
Weight 1045
Additional Information on Vulcan 60SC-6B24GB
vulcan-60ss-6b24gbpspecsheet.pdf ownersmanual.pdf servicemanual.pdf partsmanual.pdf
Free Freight?
Quick Ship
Lowest Price Guarantee
Chat Now
Product Protection
Product Protection
Reward Points
Reward Points
You will earn 19325
  • Please see specification sheet for installation clearance requirements
Vulcan 60SC-6B24GB Parts
All Vulcan 60SC-6B24GB Parts
Compare Vulcan 60SC-6B24GB to Other Products
Rating
Price
Width (in)
Depth (in)
Height (in)
Quantity of Burners
Range Configuration
Range Base Style
BTU
Items Related to Vulcan 60SC-6B24GB
BBB Accredited Business
EKOMI Customer Award
FEDA
NAFED